Duża liczba zakażeń grypą i wirusem RSV

Apel SANEPIDU:

Grypa kontra COVID-19

Od początku grudnia do chwili obecnej na terenie powiatu oleśnickiego mamy rekordową liczbę infekcji dotyczących dróg oddechowych spowodowaną wirusem grypy oraz wirusem RSV, chorują głównie najmłodsze dzieci. Rok 2021 oraz początek roku 2022 zdominowane były przez pandemię COVID-19, a częstotliwość zachorowań na inne choroby wirusowe lub bakteryjnie znacząco się zmniejszyła.

W dużej mierze związane to było z wprowadzonym reżimem sanitarno-epidemiologicznym oraz lockdownem. Poluzowanie ograniczeń sanitarnych spowodowało gwałtowny wzrost infekcji wywołanych innymi patogenami. W poprzednich dwóch sezonach liczba zachorowań była mniejsza, teraz mamy do czynienia z tzw. epidemią wyrównawczą i wzrostami zachorowań.

Czym jest grypa?

Należy przypomnieć, że grypa jest ostrą zakaźną chorobą do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową razem z wydzieliną z dróg oddechowych. Okres inkubacji wynosi od 1 do 4 dni. Osoba chora może stanowić zagrożenie dla innych osób zanim jeszcze pojawią się objawy choroby. Dorosły może być źródłem zakażenia 1-2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i zakaża do 5-7 dni po wystąpieniu objawów. Natomiast w przypadku chorego dziecka okres zakażenia trwa powyżej 10 dni, przy czym u małych dzieci również przez okres do 6 dni zanim wystąpią objawy. Objawy grypy zazwyczaj mają gwałtowny początek, występuje wysoka gorączka (powyżej 38°C), złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze.

O ile nie dojdzie do powikłań, choroba zwykle trwa około 7 dni. Natomiast kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania w postaci zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, powikłania neurologiczne, a także zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych.

Wirus RSV

Kolejnym wirusem, o którym warto więcej wiedzieć, jest RSV. Jest wirusem atakującym górne oraz dolne drogi oddechowe głównie u małych dzieci, szczególnie niebezpiecznym poniżej 2. roku życia. Zakażenia RSV są znane od bardzo dawna, pojawiają się sezonowo każdego roku. Wirus jest bardzo zakaźny. Zakażenie w łatwy sposób szerzy się w dużych zbiorowiskach małych dzieci takich jak żłobki, przedszkola i szkoły, które są prawdziwymi inkubatorami dla wirusów. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Wirus RSV zakaża układ oddechowy, dla którego wrotami zakażenia są błona śluzowa nosa i spojówki.

Okres wystąpienia objawów zwykle trwa 4-6 dni. Chory natomiast zakaża przez okres 3-4 tygodni. Objawy zakażenia u dzieci to wodnisty katar, gorączka, kaszel. U dzieci starszych przebieg przypomina niegroźne przeziębienie, natomiast u niemowląt mogą pojawić się również duszność, senność, bezdechy oraz przyspieszone tętno. W chwili obecnej nie istnieje żadna szczepionka przeciwko wirusowi RSV. W diagnozowaniu i różnicowaniu zakażenia oraz dobraniu odpowiedniej metody leczenia pomocne mogą być testy immunochromatograficzne (Test COMBO Antygen), przeznaczone do jakościowego, różnicowania wykrywania białka nukleokapsydu (antygenu) wirusa: grypy typu A (włączając w to podtyp H1N1), wirusa grypy typu B, wirusa RSV i/lub wirusa SARS-CoV-2 w próbkach wymazu z nosa pobranych od osób z objawami. Wskazaniami do wykonania testu są: gorączka, osłabienie, dreszcze, ból głowy, katar, zapalenie gardła lub kontakt z osobą zakażoną. Aktualnie na terenie powiatu oleśnickiego przychodnie nie dysponują tego rodzaju testami, można je zakupić w aptece we własnym zakresie.

Warto się szczepić

Warto po raz kolejny przypomnieć i zachęcić do zalecanych szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach największego ryzyka. W Polsce w sezonie 2022/2023 mamy dostępne 3 szczepionki przeciw grypie, bezpłatnie podawane kobietom w ciąży oraz osobom powyżej 75 roku życia, a także z 50% refundacją dla osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. Należy zwrócić uwagę, że przeciw grypie zaszczepiło się do tej pory zaledwie 700 tys. osób.

Jesteśmy właśnie w trakcie pierwszego z dwóch szczytów zachorowań. Drugi może mieć miejsce na przełomie lutego i marca. Po podaniu szczepienia odporność rozwija się już w ciągu 2-3 tygodni, dlatego warto zaszczepić się nawet w trakcie trwającego sezonu grypowego.

Zestawienie danych epidemiologicznych

Tylko w IV kwartale 2022 roku, stwierdzono 6 061 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego: 1 484 zachorowań dotyczy dzieci w wieku 0-4 lat, 1 045 zachorowań w wieku 5-14 lat, 2 764 osób w przedziale wiekowym 15-64 lat oraz 768 zachorowań u osób powyżej 65. roku życia.

Hospitalizowano 34 osoby, z czego: 18 dzieci w przedziale wiekowym 0-4 lat, 8 w przedziale wiekowym 5-14 lat, 3 osoby w przedziale wiekowym 15-64 oraz 5 osób powyżej 65 roku życia.

zr: ojaolesnica.pl/51354,810498,rekordowa-liczba-zakazen-grypa-i-wirusem-rsv-sanepid-alarmuje