Ciąża i poród w czasie pandemii

Pewnie nie jedna zatroskana mama, która czeka na swoje dzieciątko spieszące na świat, zastanawia się jak będzie wyglądał poród i czy wszystko będzie odbywało się w warunkach zabezpieczenia, które wyeliminuje do maksimum możliwe ewentualne zakażenia koronawirusem w szpitalu.

Jak wygląda sprawa? Pytań wiele odnośnie bezpieczeństwa, a nie ma kto odpowiedzieć? Ależ nie, ponieważ lekarze z oleśnickim porodówki już na szereg pytań nurtujących nie jedną młodą mamę odpowiedzieli oczywiście na Facebook, oto część pytań:

„✔ Jutro mija termin mojego porodu. Mój lekarz prowadzący nie przyjmuje. czy mogę zgłosić się do Szpitala na kontrolę?
Niestety nie, ponieważ Szpital nie może przejąć na siebie opieki ambulatoryjnej tylko dlatego, że w związku z epidemią niektóre przychodnie czy lekarze nie świadczą usług. Jesli uczęszczałaś do Poradni, która ma podpisany kontrakt z NFZ, nie może ona odmówić Ci wizyty zgodnie z planem opieki perinatalnej. Wizyta ta może być zrealizowana jako teleporada lub tradycyjnie, w zależności od bieżących potrzeb. Szpital przejmuje opieke nad Toba i Twoim Maluchem, jęsli upłynęło minimum 7 dni po terminie porodu lub wcześniej, jesli masz skierowanie do Szpitala z powodu chorób współistniejących czy powikłań ciąży, np.cukrzycy. Opieka ta wiąże się z hospitalizacją czyli pobytem w Oddziale.

✔Czy Poradnia KOC działa? Czy moja wizyta kontrolna zostanie odwołana?
Poradnia KOC oczywiście działa, natomiast obecnie ze względu na liczbę pacjentek i sytuację epidemiologiczna nie podpisujemy nowych umów, czyli nie przyjmujemy pod opiekę nowych pacjentek. Mamy nadzieję, że zmieni to się niebawem – na pewno napiszemy o tym tutaj. Wszystkie dotąd zaplanowane wizyty odbywają się zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Jeśli czujesz się dobrze, nic Cię nie niepokoi, a potrzebujesz np.tylko przedłużyć recepte na stałe leki i obawiasz się wizyty w Szpitalu – zadzwoń do nas w godzinach funkcjonowania Poradni, zaoferujemy Ci teleporadę i wypiszemy e-receptę.”

A reszta ma się rozumieć bezpośrednio u źródła: facebook.com/permalink.php?story_fbid=2835632456506524&id=1140582656011521&tn=K-R